Sık Sorulan Sorular 

Nur medikal giyim sık sorulan sorular sayfamıza hoşgeldiniz. Bu sayfayı siz değerli müşterilerimize yardımcı olabilmek için kurduk. Analizlerimiz sonucunda müşterilerimizin sık olarak sordukları soruları burada yayınlayarak sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Bizleri tercih ettiğiniz için çok teşekkür eder, mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

1.) Nur Medikal Giyim iade sürecimi nasıl başlatabilirim?

Öncelik firmamızın üretici bir konumda olduğunu bilmenizi isteriz. Örneğin bir ürün aldınız ve üzerinize olmadı firmamız değişimini yapabilmektedir. Ürün kargoda hasar aldı iade etmek istiyorsunuz diyelim, panelinizden iade talebi 0luştuduktan sonra 0 545 514 70 05 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri hizmetlerimize yazınız. Sizlere yardımcı olacaklardır.

2.) Değişim var mı?

Ürünlerimiz kendi üretimimiz olup stoklarımızda bulunmaktadır. Stoklarımızda olmasa bile üretim planımıza alınmıştır. Müşterilerimize değişim konusunda yardımcı olabilmekteyiz. 0 545 514 70 05 numaralı whatsapp hattımızdan bu konu ile alakalı destek alabilirsiniz.

3.) Kargo süreci ve kargo takibimi nasıl yapabilirim?

Siparişleriniz 24 saat içinde kargoya verilmektedir. Ancak kampanya dönemlerinde kargo şirketleri çok yoğun olmakta ve tüm siparişlerimizi alamamaktadır. Kampanya dönemlerinde 3 güne sarkabilir. Ancak diğer günler 24 saat içinde siparişleriniz sürat kargo ile tarafınıza gönderilmektedir.

Siparişinizin takibini üye girişi yaparak profilinizden takip edebilirsiniz. Takip kodunuz hesabınıza işlenmektedir.